Spis treści:
Dosyć powszechne jest przekonanie, że Anton Szandor LaVey inspirował się Thelemą będącą systemem okultystyczno-filozoficznym stworzonym przez Aleistera Crowleya. Crowleya stworzył dosyć specyficzny mieszankę filozofii i mistycyzmu biorąc inspirację od ruchów pogańskich, budduzmu, chrześcijaństwa czy gnostycyzmu.
Anton Szandor LaVey inspirował się też literaturą romantyczną pokroju „Raju utraconego” Johna Miltona czy Baudelaire lub podobnych twórców.
Według satanizmu ludzka dusza po śmierci nie trafi do piekła czy nieba. Powinniśmy żyć pełnia życia i kochać tych którzy są tego warci. Człowiek powinien być szczęśliwy tu i teraz. Ludzie nie powinni wyczekiwać momentu swojej śmierci tak jak robią to chrześcijanie licząc, że trafią wtedy do dobrego miejsca.
Szatan nie jest w też satanizmie fizycznym bytem. Jest raczej personifikacją naszych rządz i pragnień.
Podstawą filozofii satanistycznej w wydaniu Antona Szandora LaVeya jest dziewięć twierdzeń satanizmu zamieszczone w prologu wydanej w 1969 roku Biblii Szatana. Szatan reprezentuje tam spełnianie swoich rządz i pragnień odpowiadając w swój sposób na filozofie ruchów chrześcijańskich które promują wartości jak wstrzemięźliwość.
Filozofia ta sprzeciwia się też charakterystycznemu dla chrześcijaństwa nadstawianiu drugiego policzka. Wybiera zamiast tego zemstę dla osób które nas krzywdzą, z kolei sugeruje okazanie przychylności osobom które okazują nam wsparcie lub z innego powodu na to zasługują. Satanizm ceni też odpowiedzialność za swoje czyny.
Ruch satanistyczny w XX wieku rozpoczął Anton Szandor LaVey. W Noc Walpurgii w roku 1966 wedle legendy rozpoczął działalność Kościół Szatana.
...